An object dropped from a leaf false with a constant acceleration of 10 m/s2. Find its Speed 2 second after it was dropped.
An object dropped from a leaf false with a constant acceleration of 10 m/s 2 . Find its Speed 2 second after it was dropped. Solution: Given: Initial speed, u = 0 u = 0 (object is dropped) Acceleration due to gravity, a = 10 m/s 2 a = 10 \, \text{m/s}^2 Time, t = 2 \, \text{s} t = 2 s Formula used: v = u + a t Calculation: v = 0 + ( 10 × 2 ) = 20 m/s Answer: The speed of the object after 2 seconds is 20 m/s (downwards) .