A sound has 13 crests and 15 troughs in 3 seconds. When the second crest is produced the first is 2cm away from the source? Calculate a) The wavelength, b) The frequency, c) The wave speed

 

Numerical: A sound has 13 crests and 15 troughs in 3 seconds. When the second crest is produced the first is 2cm away from the source? Calculate a) The wavelength, b) The frequency, c) The wave speed

Solution:

Given data:
Number of crests = 13
Number of troughs = 15
Time = 3 s

Step 1: Find number of complete waves

One complete wave = 1 crest + 1 trough

Total wave parts = 13 + 15 = 28
So, number of complete waves

n=282=14 wavesn = \frac{28}{2} = 14 \text{ waves}

(a) Wavelength

When the second crest is produced, the first crest is 2 cm away from the source.
Distance between two successive crests = wavelength.

λ=2 cm=0.02 m\lambda = 2 \text{ cm} = 0.02 \text{ m}

Wavelength = 0.02 m

(b) Frequency

f=Number of wavesTimef = \frac{\text{Number of waves}}{\text{Time}} f=1434.67 Hzf = \frac{14}{3} \approx 4.67 \text{ Hz}

Frequency ≈ 4.67 Hz

(c) Wave speed

v=fλv = f \lambda
v=4.67×0.020.093 m/sv = 4.67 \times 0.02 \approx 0.093 \text{ m/s}

Wave speed ≈ 0.093 m/s

Final Answers:

  • Wavelength = 0.02 m

  • Frequency ≈ 4.67 Hz

  • Wave speed ≈ 0.093 m/s

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf