A taxi driver noted the reading on the odometer fitted in the vehicle as 1052 km when he started the journey. After 30 minutes drive, he noted that the odometer reading was 1088 km. find the average speed of the taxi.

                                  

A taxi driver noted the reading on the odometer fitted in the vehicle as 1052 km when he started the journey. After 30 minutes drive, he noted that the odometer reading was 1088 km. find the average speed of the taxi.

Solution:

Given:

  • Initial odometer reading = 1052 km

  • Final odometer reading = 1088 km

  • Time taken = 30 minutes = 0.5 hour

Distance travelled:

10881052=36 km1088 - 1052 = 36 \text{ km}

Average speed:

Average speed=DistanceTime=360.5=72 km/h\text{Average speed} = \frac{\text{Distance}}{\text{Time}} = \frac{36}{0.5} = 72 \text{ km/h}

Average speed of the taxi = 72 km/h

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf