A train travels 20 km at a uniform speed of 60 km/h and the next 20 km at a uniform speed of 80 km/hr. calculate its average speed.

                               

A train travels 20 km at a uniform speed of 60 km/h and the next 20 km at a uniform speed of 80 km/hr. calculate its average speed.

Given:

  • First distance d1=20kmd_1 = 20 \, \text{km}, speed v1=60km/hv_1 = 60 \, \text{km/h}

  • Second distance d2=20kmd_2 = 20 \, \text{km}, speed v2=80km/hv_2 = 80 \, \text{km/h}

Step 1: Time taken for each part

t1=2060=13 ht_1 = \frac{20}{60} = \frac{1}{3} \text{ h}
t2=2080=14 ht_2 = \frac{20}{80} = \frac{1}{4} \text{ h}

Step 2: Total distance and total time

Total distance=20+20=40 km\text{Total distance} = 20 + 20 = 40 \text{ km}
Total time=13+14=4+312=712 h\text{Total time} = \frac{1}{3} + \frac{1}{4} = \frac{4 + 3}{12} = \frac{7}{12} \text{ h}

Step 3: Average speed

Average speed=Total distanceTotal time=407/12=40×127=4807\text{Average speed} = \frac{\text{Total distance}}{\text{Total time}} = \frac{40}{7/12} = \frac{40 \times 12}{7} = \frac{480}{7} Average speed68.6 km/h

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf