A wave moves a distance of 8 m in 0.05 s. Find the velocity of the wave.

 Numerical:A wave moves a distance of 8 m in 0.05 s. Find the velocity of the wave.

Solution:

Given:
Distance 8m
Time 0.05s

Velocity of the wave is given by:

v=dtv = \frac{d}{t} v=80.05=160m/sv = \frac{8}{0.05} = 160 \,\text{m/s}

Velocity of the wave = 160 m/s

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf