An object dropped from a leaf false with a constant acceleration of 10 m/s2. Find its Speed 2 second after it was dropped.

 An object dropped from a leaf false with a constant acceleration of 10 m/s2. Find its Speed 2 second after it was dropped.

                          

Solution:

Given:

  • Initial speed,
    u = 0
    (object is dropped)

  • Acceleration due to gravity, a=10m/s2a = 10 \, \text{m/s}^2

  • Time,
    t = 2 \, \text{s}

Formula used:

v=u+at

Calculation:

v=0+(10×2)=20m/s

Answer:

  • The speed of the object after 2 seconds is 20 m/s (downwards).

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf