Calculate the wavelength of a sound wave whose frequency is 220 Hz and speed is 440 m/s in a given medium.

 

Numerical: Calculate the wavelength of a sound wave whose frequency is 220 Hz and speed is 440 m/s in a given medium.

Solution:

Given:
Frequency 220Hz

Speed of sound 440m/s

Wavelength is given by:

λ=vf\lambda = \frac{v}{f} λ=440220=2m\lambda = \frac{440}{220} = 2 \,\text{m}

Wavelength of the sound wave = 2 m

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf