Find the frequency of a wave whose time period is 0.002 second.

 

Numerical: Find the frequency of a wave whose time period is 0.002 second.

Solution:

Given time period,

0.002 s

Frequency is given by:

f=1Tf = \frac{1}{T} f=10.002=500 Hzf = \frac{1}{0.002} = 500 \text{ Hz}

Frequency of the wave = 500 Hz

Comments

Popular posts from this blog

Motion - class 9 Notes, formulae, and Numericals

Light - Reflection and Refraction (Part - I) – Class 10 Notes, Formulae, and Numerical (Class 10 Science Notes PDF, CBSE Board 2025)

Force and Pressure class 8th Notes/ Numerical/download pdf